Karty paliwowe – czym są, kto je wydaje, jak z nich korzystać?

20-09-2020 12:47

Niezliczona ilość faktur za paliwo, konieczność płatności odliczoną gotówką lub nieustannego pilnowania firmowej karty płatniczej – problemy te zna każdy, kto choć raz próbował zatankować służbowy samochód. Czy wizyty na stacjach benzynowych mogą być jednak łatwe i… przyjemne? Oczywiście. Idealnym rozwiązaniem jest bowiem karta paliwowa.

Karta paliwowa - uproszczone tankowanie… i nie tylko

Karty paliwowe wydawane są przez koncerny – zarówno te krajowe, jak i zagraniczne. Na pierwszy rzut można pomylić je ze standardowymi „plastikami”, które służą do dokonywania płatności. W zdecydowanej większości przypadków nie są jednak wydawane konkretnym osobom, a przypisywane do danego pojazdu. Wbrew pozorom, nie służą także tylko do płatności za paliwo – ich możliwości są dużo większe. Część koncernów umożliwia bowiem finansowanie:

* zakupów na stacjach benzynowych,

* przejazdów drogami, tunelami czy mostami,

* serwisowania auta,

* usług myjni,

* postojów na parkingach.

Dodatkowo, korzystanie z kart niesie ze sobą wymierne korzyści, wśród których warte wspomnienia są między innymi wszelkiego rodzaju zniżki, sięgające nawet kilkudziesięciu groszy na litrze.

Bezpieczeństwo i wygoda transakcji dzięki karcie paliwowej

Kwestie te łączą się w przypadku korzystania z kart paliwowych. Dlaczego? Pracownicy poszczególnych stacji mają bowiem obowiązek kontroli numeru rejestracyjnego pojazdu, do którego wlewana jest benzyna. Zmniejsza to ryzyko wszelkiego rodzaju nadużyć, a także pozwala na odgórną kontrolę poczynań pracowników. Co więcej, wiele koncernów wprowadziło możliwość określenia ograniczeń dotyczących poszczególnych kart – zarówno ilościowych (jak ustalenie limitu zakupionego paliwa), jak i tych związanych z czasem dokonywana transakcji (jak wprowadzenie konkretnych godzin tankowania).

Ponadto, karta paliwowa umożliwia łatwiejsze fakturowanie firmowych wydatków – wszystkie dokonywane operacje są bowiem zapisywane w systemie elektronicznym, do którego dostęp ma zarządzający flotą przedsiębiorstwa. Na podstawie wykonanych płatności wystawana jest zaś faktura zbiorcza – częstotliwość takiego działania określa samo przedsiębiorstwo.

Karta paliwowa a zasady

Warto pamiętać, że oferta kart tego typu kierowana jest tylko i włącznie do firm, tym samym ich uzyskanie wymaga złożenia odpowiedniego wniosku, uwzględniającego między innymi NIP oraz REGON. Niezbędny będzie również szereg zaświadczeń, w tym dokument wydawany przez bank prowadzący bieżący rachunek przedsiębiorstwa.

Reguły korzystania z samych kart paliwowych określane są przez konkretne koncerny. To właśnie od nich zależy między innymi rodzaj płatności – możliwe jest bowiem zarówno odroczenie terminu spłaty, jak i przedpłacenie karty (opcja zwana popularnie pre-paid). Różnorodność oferty odpowiada zaś zarówno niewielkim firmom, posiadającym pojedyncze auta, jak i międzynarodowym przedsiębiorstwom, w których flocie znajduje się ich dziesiątki. Warto zauważyć też, że część emitentów umożliwia dokonywanie płatności poza granicami kraju – jest to wyjątkowo atrakcyjna opcja w przypadku jednostek, których działania nie ograniczają się tylko i wyłącznie do rodzimego rynku. Tym samym, wybór karty powinien być poprzedzony wnikliwą analizą dostępnych propozycji.